Fotograf Galerisi


Kitap Adı : EĞER... OLSAYDIM

Yayın Evi : Ribat Basın Yayın

Kağıt Özellikleri : 14,5cm x 21 cm Kitap Kağıdı

Sayfa Sayısı : 238

Temin Yeri : Ribat Dergisi - 0 332 236 25 61


Açıklama

EĞER... OLSAYDIM

“Eğer” kelimesi kuru bir temenni olarak ele alınmamıştır veya “keşke” manasına da dayanmamaktadır.

“Eğer” ile “Olsaydım” kelimelerinin arasına, verilecek mesajın failini, öznesini koyarak sunmaya çalıştık.

“Eğer ben bir baba olsaydım.” veya “Eğer ben bir öğretmen olsaydım.” Veya “Eğer ben bir gelin olsaydım.” vs. gibi. Her bir mesajımızda cemiyetin içinde bulunduğu bir sıkıntının giderilmesi, bir problemin çözülmesi hedeflenmiştir.

Niçin böyle bir metoda-usule ihtiyaç duydunuz, derseniz, böyle bir usulle verilecek mesajın daha tesirli ve daha faydalı olacağı inancındayım. Aslında bu usulün kaynağında Peygamberimizin bir sünneti söz konusudur. O da “İçinizden bazılarına ne oluyor ki böyle yapıyor.” mealindeki hadistir. Hiçbir kimseyi kırmadan, üzmeden ve hakaret edilmeden bir hatasını, bir yanlışını düzeltme, ıslah etme mücadelesidir bu usul, bu metot. Şeytanın nerede ise altın çağını yaşadığı günümüzde, şeytan bağlantılı, nefis bağlantılı olumsuzlukların yansıyan adreslerine projeksiyonumuzu tutarak, gördüğümüz hadiseleri kitap ve sünnet terazisinde tartarak, ibresine bakıp, neticeyi söylemeye çalışacağız. Bu konuda rehberliğimizi yapacak olan Kulluk kitabımızın Fussilet Sûresinin 34. ayeti olacaktır. İlgili ayeti zenginleştirilmiş meali ile takdim ediyorum: “Şunu iyi bilin ki, iyilik ile kötülük asla bir olmaz. O halde, sana kin besleyen insanlara bile şefkat ve merhametle yaklaş. Sana kötülük yapana sen iyilikle karşılık ver. Gönül incitmeden, insanları rencide etmeden, tatlı dille ve yapıcı bir üslupla yani en güzel şekilde kötülükleri bertaraf et. İşte o zaman, aranızda kin ve düşmanlık bulunan kişinin sanki birden bire bir dosta dönüştüğünü göreceksin.” (Fussilet, 41/34)

“Eğer... Olsaydım” mesajlarımızın ikinci rehberliği elbette Peygamberimiz'e aittir. “Güzel örnek: Üsve-i hasene”olan Efendimizin uygulamaları, hadisleri, sünnetleri imkânlar nispetinde hep bizlere rehberlik, kılavuzluk yapacaktır. Peygamberimiz ne dediyse o... Peygamberimiz ne yaptıysa o... Temel şiarımızdır.

“Eğer... Olsaydım” seri mesajlarının üçüncü rehberliğini ise ele alacağımız konuların izahında bazen siyaset, bazen zaruret ve bazen da maslahat haklarımızı kullanmaya gayret edeceğiz.

Umarım, ”Eğer... Olsaydım” seri yazılarımız, herhangi bir şekilde kafalara ve gönüllere istifham sokmaksızın, tereyağının içinden kılın çekildiği gibi bir seyir takip eder. Hem sizler ve hem de bizler birbirlerimize duacı oluruz.